Fall--WHS Cross Country

Choose Another Sport
Contact:
Show All
Robert DelBagno, Boys Phone Icon 843-237-0106 Email Icon Email
  Brian White, Girls Phone Icon 843-237-9899 Email Icon Email

Girls' and Boys' Cross Country

       

 

WHS 2016 Boys/Girls Cross Country Schedule

 

 

 

August

 

30th                                      MB, SJ, GT, Ayn                     @Stables

 

September

 

2nd- 3rd                                Eye Opener                       @Spartanburg (Roger Miliken Center)

 

10th                                      Coaches Classic                  @Columbia- Sandhills

 

13th                                                                                   @St. James High School

 

20th                                                                                   @Socastee High School

 

                                                                          

 

October

 

1st                                         Low Country Inv.                              @Johns Island

 

5th                                        Highlander Inv.                  @Heathwood Hall

 

11th                                                                                   @Myrtle Beach (YMCA)

 

13th                                      County Quad                      @Waccamaw

 

15th                                      Sandhills Inv.                      @Columbia- Sandhills

 

18th                                      Region                                 @Waccamaw

 

29th                                      Lower State Qualifier        @Brookgreen Gardens

 

November                          

 

Sat 5th                                  State Championship          @Columbia (Sandhills)

 

Red= Entire Team Races

 

Black= Only top 7-14 Runners Race

 

 

 

WHS Principal: David Hammel

 

Athletic Director: Joan Cribb

 

Boys XC Coach: Robert Del Bagno

 

Girls XC Coach: Brian White

 

 

2016 Boys XC Roster (as of 8/22/16)

 

               ---High School Students----                                                                     

 

12th

 

Jesse Koenig

 

11th

 

Jack Moody

 

Sean Kelley

 

Jackson Junkins

 

Nathan Green

 

Patrick Lanford

 

Hanes Grafe

 

Jackson Leone

 

Carter Dear

 

10th

 

William Daniels

 

Perrin Jones

 

Luke Humowitz

 

Bennett Stover

 

William “Berndt” Anderson

 

Bryson Woodhouse

 

Weston Stokes

 

Drew Mullen

 

Gavin Hall

 

Bo Averette

 

Connor Leone

 

Seth Brown

 

9th

 

Jonah Stump

 

Robert Buffington

 

Sam Kobylarz

 

Max Poole

 

Hunt Grafe

 

Max Golden

 

Noah Clayton

 

-------Middle School Students-----

 

8th

 

Richard “Miller” Miller

 

Rion Keesee

 

James Lanford

 

Matt Caines

 

Zach Rosenberg

 

7th

 

Cooper Jennings

 

Charlie Maddar

 

Boman DiVenere             `

 

Danny Birkbeck

 

Max Congdon

 

Kellen Poole

 

Luke Fisher

 

Bret Bougher